reklama

Typológia zahraničných Slovákov

Zahraničný Slovák, to vám je pozoruhodný prírodný fenomén. V Európe sa vyskytuje hádam úplne všade, od maďarskej pusty cez švajčiarske Alpy až po pieskové pláže Stredomoria. Vo dne ho možno pozorovať vo výškových budovách centrálneho Londýna, podvečer počuť v uliciach Prahy a po nociach jeho prítomnosť cítiť v pivniciach Bruselu. Zo zámoria jeho výskyt hlásili z kanadských planín, amerických stepí, ruskej tajgy i z austrálskej púšte. Niektorí domorodci sa stále domnievajú, že výnimočné jedince tohto druhu v minulosti založili starovekú ríšu alebo pop art. A v súčasnosti odborníci pátrajú po stopách zvlášť vydarených exemplárov tohto druhu v garáži v švajčiarskom Zugu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (46)

Inými slovami, zahraničný Slovák je fenomén veľmi geograficky rozšírený a nesmierne obľúbený medzi pospolitým slovenským ľudom. Niektorí analytici sa dokonca domnievajú, že sa ukáže aj počas parlamentných volieb v júni 2010. Avšak to je veľký omyl. Nasledujúca typológia zahraničných Slovákov jasne dokazuje, že účasť voličov zo zahraničia neprekročí historických 3427 hlasov z roku 2006.

1. Zahraničný Slovák – diletant. Na svojom pôvode si veľmi zakladá. Dokonca až natoľko, že radšej nespraví nič, než aby mal Slovensko prezentovať v cudzej krajine po boku Čechov. Keď ho pristihnú, ako kradne kvety a dary pri štátnom pohrebe, vyhovára sa na slovenské tradície. O slovenských dejinách veľa toho nevie, ale vo väčšine prípadov mu postačí konštatovanie, že ostatné národy sa správali oveľa horšie. Nevie o tom, že by boli nejaké voľby na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Zahraničný Slovák – kariérista. Odišiel zo Slovenska pravdepodobne za štúdiom a vlastnými silami sa vypracoval do vysokej pozície. Na svoj pôvod si spomenie napríklad u lekára, keď musí uviesť nevyliečiteľné choroby starých rodičov. Rodnú hrudu považuje za divoký východ a záujem o dianie na Slovensku považuje za nezvyčajný, ale spoločensky prijateľný koníček – asi ako čítanie kovbojok na dobrú noc. Voliť v slovenských voľbách sa nechystá, ale veľmi rád špekuluje o volebnej kampani a neveriacky krúti hlavou, kam sa tá krajina uberá.

3. Zahraničný Slovák – eurokrat. Hej, kto by nemal rád Slovensko? Veď bez neho by nebolo ani doživotnej pozície, ani mercedesu, ani vynikajúce slovenské pitky v Bruseli. Povolanie je to však ťažké – aj ho vyhrať v konkurze, aj ho stratiť, aj zmysluplne uniknúť zo zlatej klietky. Jedno je však isté – pokým Slovensko zostane v EÚ, práca bude, tak načo sa unúvať voliť? Hlavne keďže Slovensko je stále tak prekliato ďaleko a už ani priameho leteckého spojenia nieto.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

4. Zahraničný Slovák – čierny pasažier. Riadi sa podľa hesla, že svet na slovenský sedliacky rozum ešte nedozrel. Turnikety v metre sa predsa dajú preskočiť. Na hokejovom zápase sa aj s najlacnejšími lístkami určite nejako dá dostať do prvého radu – aj keby to malo trvať celú tretinu! A dopravná polícia zjavne prehliadne šoférovanie v podnapitosti, keď na ňu vysypete spŕšku rýdzich slovenských nadávok. Politické správanie tohto druhu zahraničného Slováka nie je veľmi jednoznačné – v každom prípade, ak môžete, zabráňte mu voliť!

5. Zahraničný Slovák – Čech. Prahu považuje za lepšie fungujúcu Bratislavu s príliš veľa Čechmi. Svoj pôvod sa snaží zatajiť pražským prízvukom, ale stále používa uteřák, chodí tramvají a kúri cigarety. Zo všetkých zahraničných Slovákov má najväčšie odhodlanie voliť. S najväčšou pravdepodobnosťou nebude voliť poštou a s najväčšou pravdepodobnosťou mu niečo na poslednú chvíľu skríži plány.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

6. Zahraničný Slovák – osemašesťdesiatnik. Zo Slovenska emigroval počas komunizmu, najskôr okolo roku 1968. Život mu nič nedaroval, čo vám s veľkou ochotou a ešte väčším zápalom pri piatom pive veľmi rád vyrozpráva (piatykrát). Slovensko, ako aj krajinu v ktorej žije, obe nazýva dvoma polovicami zadku, pričom on žije približne niekde medzi. Slovenské občianstvo pravdepodobne už nemá a návod, ako voliť zo zahraničia, si na internete vyhľadať nedokáže.

7. Zahraničný Slovák – nádenník. Odišiel zo Slovenska hneď po skončení strednej školy, údajne kvôli tomu, že jeho schopnosti zďaleka prevyšovali príležitosti, ktoré sa mu doma núkali. Pracuje pravdepodobne ako stavbár alebo detská opatrovateľka. Pohybuje sa výhradne v komunite Čechov a Slovákov, v prípade ich nedostatku sú prijateľní aj Poliaci. Väčšinu nocí trávi na pokec.sk hľadaním ďalších osamelých rodákov opačného pohlavia vo svojom okolí. S najväčšou pravdepodobnosťou má na východnom Slovensku rozostavaný dom. Noviny nečíta v žiadnom jazyku a o spoločenské dianie sa nezaujíma ani v jednej krajine. Nevolil by, ani keby v čase volieb náhodou prišiel domov doplniť zásoby rýchlo sa míňajúcej domácej slivovice a klobásy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak si sa, milý zahraničný Slovák, v tomto texte spoznal, nezúfaj, máš ešte približne týždeň, aby si poslal svoju žiadosť o zaradenie do voličského zoznamu a zúčastnil sa na parlamentných voľbách 2010. Viac informácií napríklad na http://www.minv.sk/?volba-postou.

Martin Oravec

Autor pôsobí dvanásť rokov ako zahraničný Slovák

Martin Momo Oravec

Martin Momo Oravec

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Autor pôsobí dvanásť rokov ako zahraničný Slovák, v súčasnosti v Ženeve. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu